Próby i czystość złota

karaty i tysięczne

Ile dokładnie czystego złota jest w Twoim złocie?   Pytanie o czystość kruszcu jest sensowne i nie trywialne, ponieważ do złota i innych metali szlachetnych często dodawane są często różne domieszki. Dodaje się je głównie dla polepszenia własności mechanicznych,  takich jak odporność na ścieranie i na porysowania. Czyste złoto z natury jest dosyć miękkie i łatwo jest je porysować.  

Skala karatowa.   Tradycyjnie czystość złota określa się w skali karatowej, wg następującego wzoru:


karaty = 24 x masa czystego złota / masa całkowita

 

Wynika z tego że złoto 24 karatowe jest absolutnie (99.99%) czyste, że z dodatkiem na przykład 1/4 innego metalu będziemy mieli złoto 18 karatowe, zaś pół na pół z czymś innym da nam złoto 12 karatowe. Złoto inwestycyjne (“lokacyjne”), które nas przede wszystkim interesuje, z reguły posiada czystość odpowiadającą jednemu z trzech najwyższych stopni skali karatowej:  24, 23 lub 22 karaty.

Krugerrand

Na przykład krugerrand, najpopularniejsza złota moneta na świecie, wykonany jest ze złota 22 karatowego (obok). Domieszką jest w tym przypadku miedź, co nadaje krugerrandowi charakterystyczny odcień lekko czerwonawy. Ponieważ moneta zawiera dokładnie 1 uncję czystego złota (ok. 31.1 gram), waga całej monety uwzględniając miedź, będzie nieco większa – ok 33 gramów. Ze złota 22 karatowego wykonany jest również American Eagle, inna popularna moneta lokacyjna bita przez U.S. Mint. Domieszką w tym przypadku jest srebro (3%), z odrobiną miedzi.


Philharmoniker

W odróżnieniu od Krugerranda i American Eagle, większość monet inwestycyjnych wykonana jest ze złota 24 karatowego, czyli “czystego”. Należą do niej popularne rodziny austriackiej filharmoniki ( Wiener Philharmoniker,  obok), kanadyjskiego liścia klonowego (Maple Leaf) , australijskiego kangura czy chińskiej pandy. Jest w tej grupie także nasz rodzimy orzeł Bielik. Jak widać, czyste złoto popularnej “filharmoniki”  łatwo jest odróżnić od domieszkowanego miedzią krugerranda.

Oprócz funkcji inwestycyjnej niewielkie ilości złota wysoko karatowego zużywane są w przemyśle elektronicznym. Natomiast złota poniżej 22 karatów (użytkowe) wykorzystuje się głównie do wyrobu wszelkiego rodzaju biżuterii, łańcuszków, medalionów, etc.

Skala tysięczna.  Drugą, równoległą skalą oceny czystości złota (również platyny i srebra) jest skala tysięczna (eng – millesimal). Trzycyfrowa liczba określa tutaj  liczbę cząstek czystego metalu na 1000 cząstek stopu.

 

tysięczne = cząstki czystego metalu / 1000 cząstek stopu

 

Stop zawierający na przykład 83.3 % złota będzie w skali tysięcznej złotem czystości 833. Często widoczna na złocie trzycyfrowa liczba taka jak “833” czy “916” to właśnie jego czystość w skali tysięcznej czyli, jak kto woli,  jego próba. Tu uwaga – liczbę taką może sobie wybić dowolny producent i ma ona jedynie charakter orientacyjny. Dopiero jak próba złota jest oficjalnie sprawdzona i opatrzona w specjalny stempelek zwany cechą probierczą, materiał zasługuje na pełne zaufanie.

Oczywiście nie każdy kawałek złota jest w ten sposób weryfikowany. Są kraje w których cecha probiercza jest wymagana na złotych przedmiotach w obrocie komercyjnym. Są i inne gdzie znakowanie wyrobów jest odpowiedzialnością producenta. Poniższa tabelka porównuje skalę karatową i tysięczną, podając kilka najbardziej popularnych przykładów:

 

Karaty i tysięczne – skale stopnia czystości metalu szlachetnego

copyright ©2007-2021 TwoNuggets AG       All rights reserved

 

Karaty Tysięczne (próba) Uwagi
złoto,platyna złoto,platyna,srebro opis próby i jej zastosowania
24 karat 999 złoto/platyna/srebro: “czystość trzech dziewiątek”
990 złoto: “czystość dwóch dziewiątek”, standard złota lokacyjnego (Maple Leaf, Wiener Philharmoniker), zastosowania w elektronice.
986 złoto: tak zwane “dukatowe”.
23 karat 960 złoto: próba spotykana w Polsce (pot. “pierwsza próba”)
950

platyna: popularna forma na biżuterię

srebro: popularna próba biżuterii we Francji, używana do 1972 roku, później zastąpiona przez uniwersalny standard światowy .925

925 srebro: światowy standard, minimalna próba przy wyrobie biżuterii. Obecnie najpopularniejsza próba w wielu krajach, m.in. w PL, Meksyku, UK (Sterling Silver) i in. Używana zarówno do produkcji wyrobów użytkowych jak i biżuterii.
22 karat 916

złoto: inny popularny standard złota lokacyjnego (Krugerrand, Golden Eagle), szykowna biżuteria (głównie Indie, Bliski Wschód)

srebro: wyższa próba srebra używana w Rosji. W Polsce pierwsza próba srebra w późnym PRL.

900

złoto: spotykana w starych rublówkach, pesos, markach, dolarach

srebro: standard monetarny w USA, “czystość jednej dziewiątki”

21 karat 875

złoto: próba używana przy wyrobie biżuterii.srebro: podstawowa próba srebra w Rosji carskiej i ZSRR. Wcześniej jako 84 zołotniki minimalny standard czystości srebra.

srebro: W Polsce druga próba srebra, jednak dość rzadko spotykana, utrzymana prawdopodobnie tylko dla zgodności z wcześniejszym oznaczeniami oraz powody polityczne. Stosowana też przy produkcji kopert zegarków kieszonkowych.

20 karat 833

złoto: próba spotykana w Niemczech.

srebro: podstawowa próba w Holandii.

srebro: podstawowa próba w Norwegii i Danii. W Polsce dopiero od 1986 roku, jako proces unifikacji światowych oznaczeń.
800 srebro: powszechna próba wyrobów użytkowych, często spotykana w Niemczech, Austrii, Polsce (po 1920 r.) i we Włoszech. Od XIX w. minimalna próba srebra w krajach zachodniej Europy, stosowana też przy produkcji kopert zegarków kieszonkowych.
18 karat 750

złoto: popularny standard złota użytkowego (pot. “druga próba”)

srebro:próba polskich monet z okresu II RP, a jednocześnie powszechna próba 12 łutów.

16 karat 666 złoto: próba używana jedynie w dentystyce.
15 karat 625

złoto: pradawna próba używana w biżuterii od czasów etruskich.

srebro: próba polskich monet kolekcjonerskich w okresie PRL.

14 karat 585 złoto: popularny standard złota użytkowego, Europa, USA. (pot. “trzecia próba”)
10 karat 417 złoto: popularny standard złota użytkowego (pot. “czwarta próba”)
400 srebro: próba amerykańskich half dollars po 1965.
9 karat 375 złoto: próba popularna w UK, dopuszczalne minimum w Kanadzie.
8 karat 333 złoto: dopuszczalne minimum w Meksyku (pot. “piąta próba”)
źródło: kompilacja ze źródeł własnych,  wikipedii  i innych.  Podziękowania {Azzie}, {tfu} i innym czytelnikom za ich cenny wkład.

Jednostki wagi złota. Wagę złota historycznie podaje się w uncjach jubilerskich (troy ounce, skrót oz). W Europie popularne sa również jednostki metryczne złota – gramy i kilogramy. Jedna uncja jubilerska złota (1 oz) równa jest 31.1034768 gramom. Odpowiada to – orientacyjnie – czystemu złotu zawartemu w kilku złotych obrączkach, które są zazwyczaj wykonane ze złota próby 2 lub próby 3.

Uncja jubilerska dzieli się dalej na 480 granów (eng – grains). W granach U.S. Coinage Act 1792 definiował pierwotnie dolara jako wagową jednostkę metalu: $1 = 371.25 grains (24.1 g) czystego srebra. Należy zwrócić uwagę na to że jako miara złota uncja jublierska (troy ounce) jest nieco różna od stosowanej w krajach anglosaskich uncji “normalnej” (ounce) jako jednostki masy, która jest mniejsza. I tak 1 oz (uncja “zwykła”) = 28.35 g oraz 1 lb (pound) = 16 oz, podczas gdy 1 oz (uncja jubilerska) = 31.10 g.   Pod nazwę “uncja” i jej symbol “1 oz” podszywają się więc dwie nieco różne jednostki wagowe.

———————————

Podobnie mylącą sytuację mamy również w karatach. Oprócz miary czystości metalu szlachetnego, jak w tabelce powyżej, nazwa “karat” używana jest także jako jednostka wagi kamieni szlachetnych, np. diamentów, równa 200 miligramom. Karat w tej drugiej roli jest nawet historyczne starszy.

Prastarą miarą wagi drogocenności było wysuszone ziarenko ze strąka szarańczynu (lat. ceratonia siliqua), drzewa rosnącego w klimacie śródziemnomorskim. Z jego greckiej nazwy keration wywodzi się właśnie słowo “karat”. Ważne jest aby tych dwóch “karatów” – jeden miary czystości metalu, drugi wagi kamieni szlachetnych, nie mylić. Nie mają one ze sobą nic wspólnego. Co nie przeszkadza oczywiście nikomu w posiadaniu pięknej obrączki ze złota 18-karatowego w której tkwi .75 karatowy diament….

———————————-

Oprócz karatów i części tysięcznych istniały w naszej części świata dwie inne, historyczne miary czystości metali.  Były to  łuty i zołotniki. (HT-Azzie). 

W łutach czystemu srebru odpowiada 16 łutów. Najpopularniejsze w tamtym czasie (do XIX w) srebro było 12 lub 13 łutowe (12/16 = próba .750, 13/16 = .8125). Sporadycznie spotykane było również srebro 11 łutowe, jednakże z uwagi na dużą twardość takiego stopu, było używane głównie na proste przedmioty. W XIX wieku większość krajów zrezygnowała z łutów.   Wprowadzono też prawa dotyczące minimalnej czystości stopu srebra używanego do produkcji wyrobów (nie dotyczyło to oczywiście monet). Taką minimalną próbą stała się próba  .800 i od tego czasu rozpoczęto też używanie skali tysięcznej.  

Łuty zostały się nam tylko do mierzenia szczęścia,   a/k/a  “łut szczęścia”… ;-).

 

Na terenach rosyjskich i od Rosji zależnych (były zabór rosyjski), używano też  systemu zołotników.   W systemie tym 96 zołotników odpowiada czystemu metalowi. W 1798 roku uznano próbę 84 zołotników (.875) za minimalną dla wyrobów srebrnych. System ten utrzymał się aż do rewolucji bolszewickiej, kiedy Rosja przeszła na system tysięcznych.  Na terenach polskich  do  roku 1920 r. stosowano wytyczne z danego zaboru.  Potem przeszliśmy na system jednocyfrowy (próba 1, próba 2, próba 3,  itd). Próba 3 dla srebra to .800, próba 2 dla srebra to .875. Dopiero od 1986 zaczęto znakować w Polsce wyroby w skali tysięcznej.  Ciekawostką jest iż próba srebra 1, w zależności od roku, oznaczała inną czystość stopu.  I tak między 1920 a 1963 była to próba  .940, potem po  1963 a przed 1986 była to próba  .916, a obecnie najwyższą próbą srebra (czyli odpowiednik próby 1) jest  .925.

Systemu karatów nigdy nie używano w odniesieniu do srebra przy oznaczaniu próby.

 

[revised, 25.02.2013]
[revised, 17.02.2016]
[revised, 28.02.2018]
[revised, 10.02.2021]

 

Posted in metale szlachetne and tagged , .