Filozofia inwestycyjna TwoNuggets

Nasze credo:  Inwestowanie w wartość, z dala od tłumu i mediów

Filozofią TwoNuggets jest długoterminowe inwestowanie w wartość (value investing).  Jest to najbliższe wyznawanym tutaj wartościom podstawowym i  percepcji tego co stanowi o tej wartości. Rozróżniamy wartość – pojęcie intuicyjnie jasne – oraz wartość inwestycyjną. Tą pierwszą cieszymy się jeśli ją posiadamy.  Tej drugiej szukamy.  Co to zatem jest “wartość inwestycyjna“?

Weźmy przykład.  Akcje kompanii która właśnie ogłosiła bankructwo mają wartość zero, pomijając doraźną spekulację. Kompania nie będzie niczego więcej produkować z zyskiem dla swoich właścicieli,  syndyk rozdzieli masę upadłościową miedzy tych mających do niej prawo i koniec.  Po drugiej stronie spektrum mamy akcje Apple Computer (NASDAQ:AAPL).   Kompania dominuje rynki sprzedając miliony poszukiwanych wszędzie gadżetów,  posiada pierwszej klasy technologię,  team i własność intelektualną.   Jest,  jak mówimy w 2NN,  czarną maszynką produkującą swojemu właścicielowi strumień zysku.  Ma w związku z tym pewną wartość.  Z uwagi na szereg czynników akcje AAPL po $700/sztuka w 2012 były jednak bardzo drogie. Ich cena zakładała perfekcję,  idealną maszynkę do produkcji wielkiego strumienia gotówki w nieskończoność. Mówimy że Apple Computer nie przedstawiała wówczas wartości inwestycyjnej,  tj.  rozsądnych szans na dalszą aprecjację. 

W rok później,  w kwietniu 2013,   akcje AAPL były znacznie niżej, po $466.   Apple Computer nadal produkowało smartfony, tablety i laptopy,  nadal było  tą samą kompanią.  Niższa cena akcji kompanii sugeruje że przedsiebiorstwo przedstawia większą wartość inwestycyjną – z punktu widzenia inwestora.  Jeśli akcje spadłyby jeszcze niżej kompania będzie prawdopodobnie przedstawiać jeszcze większą wartość inwestycyjną.  Wartość inwestycyjna jest zatem pokrewna “okazji”,  czymś co kupujemy z komfortowym poczuciem że dostajemy więcej potencjalnej wartości niż aktualnie zapłaciliśmy.  Takiej wartości inwestycyjnej poszukujemy.

  • Celem jest długoterminowy wzrost siły nabywczej metodycznie akumulowanego kapitału.  Metodą  osiągnięcia tego celu jest wczesna identyfikacja dominujących trendów i  “jechanie” na trendach wznoszących, które przyrównujemy często do jechania w pociągu.
  • Filozofią TwoNuggets (2N) nie jest pasywne  kup i “zapomnij” (buy and hold). Zajęcie pozycji w walorze wymaga nieustannej aktywności inwestora w werifikacji tego czy “pociąg” wciąż jedzie w odpowiednim kierunku, i czy jedzie dostatecznie szybko.  Jeśli nie, należy z niego wysiąść, czasem w trybie pilnym.  Element zajęcia pozycji na dłuższy czas jest jednak dominującym rozważaniem, w odróżnieniu od tradingu – technik polegających na aktywnym obracaniu walorami.
  • Aby odnieść sukces należy sprzedać drożej niż się kupiło.  Tą uniwersalną zasadę aktywnie stosujemy w 2N szukając  wartości inwestycyjnej.  Jest to pojęcie względne, pokrewne “okazji”.  Wartość nie jest bezpośrednio związana z ceną. Rzecz tania niekoniecznie jest wartością,  rzecz “droga” jest niekoniecznie tej wartości pozbawiona. Chodzi raczej o  percepcję wartości  przez tłum,  która początkowo niedoceniana w pewnym momencie znajdzie pełne odbicie w cenie waloru.
  • Wartości inwestycyjnej poszukujemy więc najchętniej tam gdzie tłum nie zagląda, czego nie rozumie, na co nie zwraca uwagi.  Tam gdzie tłum już ją widzi  my jej nie dostrzegamy.  Czas sprzedać i ruszyć dalej.   Nosi to nazwę filozofii kontrarnej (contrarian) – iścia pod prąd, wbrew tłumom.   W 2N wierzymy że tłum nigdy nie ma racji. Gdyby ją miał nie byłby tłumem. Nie ma więc innej drogi do inwestycyjnego sukcesu niż kontrarna filozofia samotnego kapitana na swojej inwestycyjnej łupinie.
  • Przyrost kapitału jest sednem inwestowania. Równie ważnym lecz często  ignorowanym czynnikiem jest jednak ochrona kapitału w nieuniknionych rynkowych turbulencjach.  Nawet lata “stania w miejscu” skompensować może jeden dobry rok czy kwartał.  Podniesienie się natomiast z katastrofalnych strat, poniesionych nieraz błyskawicznie,  o ile w ogóle możliwe, wymagać może lat. Długofalowa strategia inwestycyjna powinna stanowić zatem ostrożny balans między posunięciami ofensywnymi i defensywnymi.
  • Celem stałego pogłębiania wiedzy, w tym historycznej,  nie jest szukanie szukanie genialnych strategii prowadzących do fenomenalnych zysków,  które często obiecywane są przez rozmaitych promotorów. Jest nim przede wszystkim  zamknięcie drzwi nieskończonym błędom,  których powtarzanie rujnuje wyniki długofalowego inwestowania.
  • Preferencje inwestycyjne oscylują w wieloletniej huśtawce między wartościami niematerialnymi,   obejmującymi wszelkiego rodzaju efekty papierowe oraz aktywami materialnymi.  Te ostatnie obejmują rzeczy “konkretne”  – namacalne, mierzalne – czyli szeroko rozumiane tzw. tangibles.  Niefortunne pokłosie hossy w wartościach niematerialnych obserwujemy właśnie w obecnym kryzysie finansowym.  Fokusem TwoNuggets Newsletter  jest sektor tangibles  w którym trwająca od kilku lat hossa ma jeszcze lata przed sobą. Tam też przede wszystkim szukamy wartości.
  • Tangibles w świecie 2N obejmują sektor metali szlachetnych, szeroki sektor surowców (commodities), od metali bazowych po surowce rolne i energię, oraz nieruchomości. Uważamy że długofalowy portfel inwestycyjny powinien być oparty przede wszystkim na tych klasach walorów i na inwestycjach pokrewnych.
  • Kontrarne podejście 2N zakłada alternatywne wobec papieru formy inwestowania, zachęcając do spojrzenia na złoto czy nieruchomości jako ważny składnik portfela budującego wartość.   Obok własności fizycznego złota czy konkretnej nieruchomości  podejście TwoNuggets zakłada też pozycję “w papierze” w formie akcji (equities),  koniecznej do wykonania przyjętej strategii inwestowania w tangibles.
  • Pionierem inwestowania w złoto był w Polsce blog DwaGrosze. W filozofii TwoNuggets pozycja w złocie jest  nadal kluczowym składnikiem portfela inwestycyjnego.  Trzonem tej pozycji,  fluktuującej wraz ze zmieniajacymi się warunkami, jest pozycja w złocie fizycznym.  (którą niekoniecznie nazywamy “inwestycją”).  Złoto pełni kilka ważnych funkcji, przyczyniajac się swoją naturą do stabilizacji wartości portfela. Część fizyczna jest tutaj istotną polisą ubezpieczeniową dla reszty portfela na wypadki ekstremalne.
  • Każdy inwestor sam musi podjąć kluczowe decyzje dotyczące swojego portfela i sam musi nim zawiadywać.  Nie wyręczy go w tym żadna firma ani żaden ekspert. Owszem, większość transakcji wymaga kontaktu z dostawcą usługi czy ekspertem znającym szczegóły,  którzy wiedzę inwestora uzupełnią.  Chodzi jednak przede wszystkim o autonomiczne podejmowanie własnych decyzji strategicznych, na bazie dostępnych materiałów, opinii i faktów.
  • Sukces wymaga osiągnięcia w pewnym sektorze przewagi wiedzy nad konkurencją. Knowledge is power! Wbrew pozorom nie stawia to indywidualnego inwestora w gorszej pozycji niż sztab analityków w dużym banku. Wystarczy “zejść z linii ciosu” i nie porównywać się z nimi na ich terenie i na ich warunkach.  W rzeczywistości mały inwestor na swoim terenie i na swoich warunkach ma przewagę. Może działać na polu zupełnie wolnym od konkurencji czy nawet od zainteresowania  “profesjonalistów” jako nisza zbyt mała lub zbyt lokalna. 

 

 

2009/01/07
2008/11/29

 

Posted in Podstawy and tagged , .