Q: Chcę się zalogować po raz pierwszy do witryny, generuję nowe hasło (procedura “lost password”), i raz jeszcze, i raz jeszcze, a system ciągle go nie rozpoznaje. Co robić?
Problemem są z reguły stare śmieci w przeglądarce! Wygenerowane hasło z pewnością działa – ale przeglądarka zamiast niego wstawia stare właśnie z tych śmieci. Oto 1-2-3 co robić:
- Strona internetowa o której mówimy: www.twonuggets.com. Jeśli “hasło nie działa” poproś jeden raz o nowe (procedura lost password) i je zanotuj. Bez logowania na razie. Hasła tego proszę już NIE zmieniać – zanim się nim nie zalogujesz po raz pierwszy. Nie ma to wiele sensu.
- Teraz proszę wyczyścić cache używanej przeglądarki ze wszystkich ciasteczek, starych loginów i sesji z domeny twonuggets.com. Usunąć, krótko mówiąc, każde ciastko i każdy login mający “twonuggets” w nazwie. Może tego być kilka pozycji, wszystko odnoszące się do starej witryny pod tą samą nazwą.
- W oczyszczonej w ten sposób przeglądarce proszę wprowadzić adres domeny: www.twonuggets.com, kliknąć w Log in w menu u góry i wlogować się teraz nowym loginem:
username = takie jak dawniej, żadnych zmian
password = to hasło które system przysłał i które zanotowałeś
To MUSI działać! Jeżeli byłyby problemy to proszę NIE zmieniać więcej hasła lecz raczej skontaktować się z nami, podając typ przeglądarki bo problem leży tam.
Czyszczenie przeglądarki – zależy od typu. Oto co robią czytelnicy używający FireFoxa (57.0.4)
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Cached web content–>Clear now
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Site Data–>Clear all Data
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Site–>Show All Cookies
Instrukcje czyszczenia różnych typów przeglądarek (po polsku) są tutaj.
Q: Jak przedłużyć abonament 2N awaryjnie (bez witryny)?
WITRYNA I ABONAMENT DOSTĘPOWY
Q: Jak zostać użytkownikiem witryny? Od kiedy jestem abonentem?
Witaj, użytkownikiem witryny już jesteś! Obszerne części wewnętrznego bloga cynika9 dostępne są szerokiej publice bez ograniczeń. Dostęp do reszty materiałów ograniczony jest do abonentów witryny. Aby dołączyć do ich grona musisz nabyć abonament dostępowy witryny. W procesie składania zamówienia otwarte zostanie konto abonenckie. Pełny dostęp do materiałów witryny i prenumeratę newslettera cynika9 abonent uzyskuje w momencie zamknięcia złożonego zamówienia i przydzielenia mu roli investor przez system.
Zamknięcie zamówienia przy płatności systemem Paypal jest natychmiastowe. Przy płatności bankowym przekazem europejskim SEPA zamknięcie zamówienia następuje w momencie zaksięgowania wpłaty przez bank, co trwa średnio 3-5 dni roboczych, plus kilka dni zwłoki z naszej strony (procesowanie zamówień tylko w trybie weekendowym)
Q: Czy można wykupić abonament na próbę lub go przerwać za zwrotem kosztów?
Niestety nie. Cena rocznego abonamentu została skalkulowana tak aby dla poważnie zainteresowanego inwestora nie stanowić materialnej bariery, wnosząc jednocześnie wkład w utrzymanie niezależności i wysokiej jakości naszego serwisu. Monitoring krótszych okresów abonenckich i częściowe zwroty podwyższyłyby niepotrzebnie koszty serwisu.
Q: Jak się ma blog DwaGrosze do ‘bloga’ cynika9 w TwoNuggets?
Mają tego samego autora! Blog DwaGrosze jest serwisem pro publico bono o charakterze opiniotwórczym i o fokusie na zagadnieniach geopolitycznych, gospodarczych i finansowych. ‘Blog’ cynika9 w 2N zawiera zasadniczo galerię wydań newslettera, komentarze oraz rozwinięcia specyficznych tematów inwestycyjnych. Jest przeznaczony wyłącznie dla abonentów witryny TwoNuggets.
Q: Czy mogę używać forum 2N i czytać blog cynika9 nie mając roli inwestora?
Część materiałów na blogu czynika9 otwarta jest dla szerokiej publiki. Dostęp do reszty materiałów i serwisów, w tym forum i komentarzy bieżących, jest zarezerwowany wyłącznie dla inwestorów 2N.
Q: Czy materiały edukacyjne 2N są do nabycia bez abonamentu?
Tak, ale nie jest to nasz priorytet. Te materiały edukacyjne witryny TwoNuggets które przeznaczone zostały do szerszej cyrkulacji dostępne są poprzez sklep internetowy witryny. Materiały obejmować mogą raporty inwestycyjne, e-booki, książki, materiały audio i video. Objąć mogą także archiwalne roczniki TwoNuggets Newsletter w formacie *.pdf zebrane w skompresowane pliki *.tar.gz. Osobnym produktem jest oczywiście sam roczny abonament dostępowy witryny.
Q: Czy sklep TwoNuggets sprzedaje złoto?
Nie. Witryna TwoNuggets jest wydawcą i koncentruje się na działalności wydawniczo- inwestycyjnej i konsultacyjnej. Nie prowadzimy sprzedaży żadnych walorów inwestycyjnych, w tym złota. Współpracujemy natomiast z czołowymi dealerami przez co zaoferować możemy abonentom TwoNuggets specjalne rabaty i preferencyjną możliwość nabycia złota inwestycyjnego po najniższych cenach w Polsce. Im większa grupa tym większą siłą przetargową dysponujemy.
Q: Dostęp do archiwalnych wydań TwoNuggets Newsletter
Abonament dostępowy 2N obejmuje dostęp do co najmniej 14 numerów TwoNuggets Newsletter, obejmujących okres roku. Do tego dochodzą nieraz numer bądź numery dodatkowe, oraz jeden numer archiwalny, poprzedzający okres abonamentu. Pozostałe numery archiwalne są spakowane w pełne roczniki i dostępne abonentom w sklepie po mocno zredukowanej cenie.
Każdy numer TwoNuggets Newsletter jaki ujrzał światło dzienne od 2009 jest również do dostania osobno, jako indywidualny numer archiwalny. W tym celu należy wybrać odpowiedni produkt w sklepie i podać żądane numery, w formacie 2NYYYY_NN, gdzie YYYY oznacza rok a NN numer w danym roku. Archiwalne numery są oferowane obecnie wyłącznie aktualnym abonentom witryny.
TWONUGGETS NEWSLETTER
Misją newslettera jest pomóc myślącemu czytelnikowi w staniu się lepszym inwestorem. Nie jest nią trzymanie za rękę albo podawanie gotowych list: kup to, sprzedaj tamto. Ostatnia mila do szczytu jest do przejścia przez samego inwestora który podjąć musi suwerenną decyzję o tym czy i w co sam inwestuje. Poważny inwestor to inwestor poważnie zainteresowany w budowaniu swojego “filara czwartego” – długoterminowego portfela inwestycyjnego – i rozumiejący wartość w którą inwestuje. W tym wartość newslettera który róœnież stanowi pewną inwestycję. Stan konta bankowego nie odgrywa tu decydującego znaczenia.
Q: Czy “drobnica” (=osoby oszczędzające drobne kwoty) mogą liczyć że w ich wypadku koszta wejścia/wyjścia w inwestycje nie będą za wysokie w stosunku do całości inwestycji?
Z reguły nie sugerujemy w 2NN konkretnej inwestycji lecz raczej sektor i timing a warunki nabycia danego walor wybiera sam inwestor. Zważywszy że giełda jest dla ludzi a nie odwrotnie koszty nabycia większości walorów są błędem zaokrąglenia w porównaniu innymi kosztami, np. z podatkami. W metalach szlachetnych natomiast koszty nabycia niewielkiej ilości bulionu mogą być znaczne. Wielkość prowizji dealera jest zmienna i generalnie umiarkowanie maleje wraz z większą ilością.
Q: Czy jest coś w rodzaju “wprowadzenia” dla nowych abonentów?
2NN jest inwestycyjnym periodykiem zawierającym różne informacje – od komentarzy bieżących przez raporty po wyjaśnienia pewnych pojęć o charakterze tutorialu. Część informacji, takich jak pełna lista materiałów witryny, listy dealerów metali szlachetnych czy spisy treści roczników archiwalnych 2NN dostępna jest permanentnie dla abonentów witryny. Natomiast “primer”, zawierający ogólne informacje gdzie co można znaleźć oraz rozwijający temat inwestycyjnego credo 2N jest dostępny nowym abonentom / inwestorom jako pakiet startowy.
Q: Czy dostajemy bieżący numer 2NN w momencie zamknięcia zamówienia żebyśmy wiedzieli, o czym Pan pisał dopiero co, jaka jest sytuacja bieżąca wg Pana?
Tak. Obok pakietu startowego, ostatnie wydanie 2NN newslettera nowy abonent ściągnąć może grzecznościowo od razu po zamknięciu zamówienia.
Q: Czy abonenci mają możliwość brania udziału w grupowych zakupach metali?
Nie, handlu nie prowadzimy. Abonenci liczyć jednak mogą na niewielki upust specjalny ze strony aktualnych dealerów będących partnerami TwoNuggets. Plus, możliwa i stymulowana jest nieformalna wymiana wewnątrz grupy.
Q: Czy TwoNuggets Newsletter porusza także tematy inwestycyjne spoza obszaru surowców (jak akcje, obligacje, nieruchomości, itp), które zasługują na uwagę wg Pana?
Tak. W 2NN staramy się poruszać tematy związane z szeroko pojętym sektorem aktywów materialnych co oznacza nie tylko metale, surowce rolne czy energię ale także nieruchomości. W samych akcjach wychodzimy też często poza akcje związane z surowcami. Mniejszym zainteresowaniem 2N cieszą się głównie “czyste” walory papierowe za którymi nie stoi żadna konkretna wartość, wg. naszej percepcji, w rodzaju sektora derywat wszelkiego rodzaju czy Forexu.
PŁATNOŚCI
Q: Jakie metody płatności akceptuje TwoNuggets?
Akceptujemy europejski przekaz bankowy SEPA oraz Paypal. Przekaz europejski musi mieć euro jako walutę przekazu, mieć oznaczenie SHA (shared costs) i jest w Europie darmowy. Preferowanym przez abonentów bankiem SEPA jest mbank.
Nie ma takiej potrzeby – problem leży gdzie indziej. Jest mianowicie różnica między akceptowaniem funduszy na SWOJE konto poprzez email oraz rozporządzeniem aby fundusze ZE SWOJEGO konta gdzieś przelać. Do tego ostatniego należy ZAREJESTROWAĆ swoją kartę i wtedy dopiero można wybierać. Jest to logiczne zważywszy że Paypal musi mieć pewność że fundusze skądś weźmie a te na koncie Paypal to są tylko bity… Mówi o tym fragment instrukcji Paypala zamieszczony obok.
Q: Mam konto Paypal linkowane do mojego rachunku bankowego ponieważ nie posiadam karty kredytowej. Rzecz którą chcę kupić wymaga “natychmiastowej płatności” i Paypal pyta jednak o szczegóły mojej karty kredytowej. Co robić?
Jeśli chce Pan używać płatności natychmiastowej (instant payment) musi Pan przetransferować środki awansem do Paypala (co zajmuje kilka dni) lub posiadać kartę kredytową (karta debitowa jest również ok).
Q: Czemu abonament został przedłużony o mniej niż o pełny rok?
Przyczyną jest najczęściej to że transfer bankowy nie był europejskim przekazem SEPA tylko normalnym transferem SWIFT. Polski bank korespondent nalicza w takich sytuacjach znaczną prowizję która pomniejsza sumę dochodzącą do nas o tzw. fremdspesen. Inną prowizję potrąca także oddział terenowy banku. Abonament jest wówczas przedłużany pro rato, w proporcji do otrzymanej sumy netto.
Q: Jaki bank wybrać do SEPA
Najpopularniejszym i bezproblemowym rozwiązaniem z którego korzysta duża większość abonentów 2N jest internetowe konto w mBanku i transfer SEPA poprzez nie. Jest to wybór historyczny, z czasów wczesnego internetu i początków SEPA, kiedy mBank wyraźnie przodował w nowej technologii. Obecnie wiele innych banków również oferuje wygodne konta internetowe które umożliwiają bezproblemowy transfer SEPA. Polecamy szczególnie banki zaznaczone zielonym ptaszkiem które mają najbardziej rozbudowane usługi internetowe i/lub które chwalą sobie Czytelnicy (tabela za Newsweek.pl, 2019):
Naszą anty-rekomendacją jest tylko BPH (patrz niżej). Ogólnie doradzamy ostrożność z bankami z krajów PIIGS.
Uwaga: Szwajcaria nie należy do EU ale należy do strefy SEPA. Bezpłatny transfer SEPA do Szwajcarii, internetowy czy z okienka, powinien zasadniczo wykonać każdy szanujący się większy bank działający w Polsce (poza BPH). Trzeba jedynie zawsze zwracać uwagę na spełnienie wymagań formalnych transferu SEPA i upewnić się że go właśnie, a nie coś innego, otrzymujemy. Alternatywa – przekaz SWIFT – jest znacznie droższa.
Q: Jakich banków należy unikać?
BPH! Z uwagi na brak oferty SEPA dla klientów indywidualnych (patrz bankowa zmyłka #4 poniżej) doradzamy drogim abonentom omijanie z daleka Banku Przemysłowo Handlowego.
Ideą przekazu europejskiego SEPA jest to aby był on BEZPŁATNY. W Polsce często banki, jak drobne złodziejaszki, sabotują tę zasadę, robiąc wszystko aby zmylić klienta i wpuścić go w przekaz inny niż SEPA – i oczywiście płatny. Dlatego należy zwracać uwagę na następujące zmyłki stosowane przez banki szukające byle pretekstu do zakwestionowania przekazu jako SEPA:
ZMYŁKA #1 Uchybieniem formalnym które może dać bankowi pretekst do nie zakwalifikowania transferu jako SEPA może być nie zakreślenie opcji “obie strony pokrywają koszty swoich banków (tzw. opcja SHA)”. Koszty są zero w SEPA, ale bank czeka tylko na zakreślenie czegoś innego aby z SEPA zrobić bardzo drogi przekaz SWIFT.
ZMYŁKA #2 Drugim możliwym uchybieniem byłaby inna niż euro waluta przekazu. Transfer SEPA musi być w euro, stąd ceny abonamentu 2N są też podawane w tej walucie. Zdarzały się przypadki że bank wymagał także konta prowadzonego w EUR co jest jednak jego własnym widzmisię.
ZMYŁKA #3 Trzecią zmyłką jaką obserwowaliśmy przez lata jest otwarte ignorowanie przez bank transferu SEPA na fałszywym gruncie że Szwajcaria “nie leży w EU”. Zdumiony tym klient czasami odpuszcza no bo, fakt, Burkina Faso też nie leży w EU… Tymczasem SEPA (Single European Payment Area) jest inicjatywą szerszą niż EU i obejmuje także Szwajcarię, Norwegię i szereg innych krajów spoza EU. Twierdzenia banku są więc bełkotem kryjącym faktycznie kradzież.
ZMYŁKA #4 Wreszcie czwartą zmyłką jaką widzieliśmy jest zastąpienie SEPA własnym substytutem który “działa jak SEPA” ale nie obejmuje niektórych krajów, w tym np. Szwajcarii. Przykładem jest tu przekaz EOG w BPH, w wyniku którego klient zostaje obciążony horrendalnymi kosztami transferu do Szwajcarii. Omijaj BPH!
Przede wszystkim być cierpliwym i zrelaksowanym. Przypadek nie dojścia przekazu SEPA jeszcze się nie zdarzył. Wszystko ponadto można w SEPA prześledzić do momentu wyjścia przekazu. Inną sprawą jest potrzebny na zamknięcie transakcji czas. Przekaz europejski SEPA trwa typowo 3-5 dni roboczych. O ile jednak w środku wypada długi weekend może to w skrajnym wypadku zająć do 10 dni. Płatności SEPA są ponadto procesowane przez nas tylko w weekendy. Jeżeli po upływie 10-12 dni – ale nie wcześniej – abonent nie otrzymał emaila z potwierdzeniem zamknięcia zamówienia prosimy o kontakt. Przekaz SEPA jest absolutnie pewny i ‘trasowalny’ – nie ma z nim nigdy problemu.
SPRAWY TECHNICZNE
Q: Chcę się zalogować po raz pierwszy do witryny, generuję nowe hasło (procedura “lost password”), i raz jeszcze, i raz jeszcze, a system ciągle go nie rozpoznaje. Co robić?
Problemem są stare śmieci w przeglądarce! Wygenerowane hasło z pewnością działa – ale przeglądarka zamiast niego wstawia stare właśnie z tych śmieci. Oto 1-2-3 co robić:
- Strona internetowa o której mówimy: www.twonuggets.com. Jeśli “hasło nie działa” poproś jeden raz o nowe (procedura lost password) i je zanotuj. Bez logowania na razie. Hasła tego proszę już NIE zmieniać – zanim się nim nie zalogujesz po raz pierwszy. Proszenie o kolejne nie ma wiele sensu.
- Teraz proszę wyczyścić cache używanej przeglądarki ze wszystkich ciasteczek, starych loginów i sesji z domeny twonuggets.com. Usunąć, krótko mówiąc, każde ciastko i każdy login mający “twonuggets” w nazwie. Może tego być kilka pozycji, wszystko odnoszące się do starej witryny pod tą samą nazwą.
- W oczyszczonej w ten sposób przeglądarce proszę wprowadzić adres domeny: www.twonuggets.com, kliknąć w Log in w menu u góry i wlogować się teraz nowym loginem:
username = takie jak dawniej, żadnych zmian
password = to hasło które system przysłał i które zanotowałeś
To MUSI działać! Jeżeli byłyby problemy to proszę NIE zmieniać więcej hasła lecz raczej skontaktować się z nami, podając typ przeglądarki bo problem leży tam.
Czyszczenie przeglądarki – zależy od typu. Oto co robią czytelnicy używający FireFoxa (wersja 57.0.4)
FIREFOX:
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Cached web content–>Clear now
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Site Data–>Clear all Data
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Site–>Show All Cookies
Instrukcje czyszczenia innych typów przeglądarek (po polsku) są tutaj.
EDGE: nie używamy w 2N Microsoftu od lat, ale nawet nam trudno było uwierzyć że ich najnowszy crap, zwany Edge, nie ma możliwości wyrzucenia indywidualnych ciasteczek – albo wszystko won albo nic… Po małych poszukiwaniach okazuje się że jest pewna metoda, tyle że odpowiednio ukryta:
In Edge cookies are now show in the file picker of the F12 debugger. To see cookies just open F12, go to the debugger and open the file picker (ctrl+o or folder icon) and you will see a folder node for cookies under which each will be a number of nodes for each page. Clicking on the node will open up a grid view of all the cookies relevant to that page the grid is editable so cookies can be updated and deleted.
Uwaga: w razie trudności z zalogowaniem się abonament nabyć można też w sklepie bez logowania. Będzie to zakup bez zniżki ale rabat abonencki przyznany zostanie w takim przypadku również, tyle że poprzez specjalny bonus 50 dni ekstra – pod warunkiem jednak wpłynięcia płatności przed terminem upływu abonamentu.
Q: Jak ściągnąć ręcznie numer newslettera objęty abonamentem?
Każdy numer newslettera począwszy od 2019 jest osobnym obiektem który może zostać ściągnięty ręcznie z witryny. Zgodnie z preferencjami czytelników 2NN newsletter jest dostarczany jako załącznik emaila tak że przypadki ściągania ręcznego są rzadkie. Dotyczą one głównie sytuacji awaryjnych, kłopotów z pocztą elektroniczną oraz przypadków zagubienia czy wykasowania wcześniej przesłanego numeru.
Aby ściągnąć numer ręcznie należy odszukać w poczcie z którą przyszedł KOD do ściągnięcia, różny dla każdego numeru, względnie zapytać o ten KOD admina. KOD dla ściągnięcia ostatniego numeru jest podany na witrynie bezpośrednio. Mając KOD należy wlogować się do witryny i postępować wg następującego schematu:
Jak ścignąć numer TwoNuggets Newsletter z witryny |
||
krok 1 |
krok 2 |
|
|
|
|
krok 3 |
krok 4 |
|
|
|
|
krok 5 |
||
Pojawia się znajomy pop-up sytemu z pytaniem jaką aplikacją chcemy otworzyć naszego newslettera. Bingo! |
Uwaga: KOD do ściągnięcia numeru powinien konsekwentnie nazywać się kodem a nie „passwordem”, co poprawimy niebawem. Kod podawany jest zawsze w mailu z dystrybucją każdego newslettera.
Na witrynie kod widoczny jest tylko dla ostatniego numeru newslettera. Jest tak dlatego że tylko ten numer dostępny jest wszystkim aktualnym abonentom witryny, zarówno tym z długim stażem jak i tym którzy dołączyli do nas ostatnio. Dostępność innych numerów newslettera związana jest z okresem jaki obejmuje abonament.
Numer nie objęty aktualnym abonamentem można zamówić indywidualnie w sklepie.
Q: Jak wyczyścić cache przeglądarki?
Czyszczenie przeglądarki zależy od jej typu. Oto co robią czytelnicy używający FireFoxa (57.0.4)
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Cached web content–>Clear now
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Site Data–>Clear all Data
Edit–>Preferences–>Privacy&Security–>Site–>Show All Cookies
Instrukcje czyszczenia różnych typów przeglądarek (po polsku) są tutaj.
Uwaga: w razie trudności z logowaniem abonament nabyć można też w sklepie bez logowania. Zniżka abonencka zostaje w takich przypadkach również przyznana, tyle że poprzez specjalny bonus 60 dni ekstra – pod warunkiem jednak wpłynięcia płatności przed terminem upływu abonamentu.
Q: Czemu przy rejestracji system odrzuca mój email?
Przy rejestracji system weryfikuje poprawność adresu emailowego. Adresy nie weryfikujące się poprawnie są odrzucane, uniemożliwiając rejestrację. Dynamiczna weryfikacja sprawdza m.in. czy możliwe jest nawiązanie łączności z podanym adresem. Jeżeli z jakichkolwiek powodów, m.in przez greylisting czy inne niskiej jakości systemy ochronne, nie jest to możliwe adres nie zostanie zaakceptowany.
Rozwiązanie – przerzucić się na wyższej jakości providera poczty. Sygerujemy gmail.com albo protonmail.com.
Q: Czemu jako abonent nie otrzymuję emaili z TwoNuggets Newsletter, w tym tych z newsletterem?
Najczęstszym problemem jest kiepskiej jakości darmowe konto poczty elektronicznej na którym admini puszczają tzw. greylisting. Greylisting ma odfiltrowywać przychodzący spam i nie dopuścić go do komputera użytkownika. Kiepsko skonfigurowany greylisting wytnie jednak nie tylko spam ale także pocztę z newsletterem. Dzieje się tak dlatego że greylisting wymaga powtórnego przysłania emaila z tego samego adresu czego w ogólności serwer TwoNuggets.com nie może zagwarantować. Nasza kompania hostująca wymaga bowiem rozsyłania masowych emaili w wielu serwerów jednocześnie.
Osobnym problemem jest też czasem zbyt wnikliwa analiza maila przez systemy ochronne które nieraz jako spam klasyfikują każdego maila rozesłanego w formie mass mailing czy zawierającego jakikolwiek załącznik a często nawet wystarczy grafika.
Efekt w sumie jest taki że email może na zasadzie przypadku raz przyjść, raz nie. Dotyczy to w szczególności masowych kont niskiej jakości jak wp.pl i onet.pl. Tam gdzie admina można znaleźć rozwiązanie jest trywialne – poprosić go aby dał naszą domenę ( twonuggets.com) na whitelist co oznacza że wszystkie maile z nich pochodzą z dobrego źródła. Dlatego też nie ma żadnych problemów z serwerami prywatnymi.
Tam jednak gdzie do admina nie można się dostać zalecamy rozwiązanie proste i bezbolesne: otwórz DARMOWE KONTO NA GMAIL.COM. albo PROTONMAIL.COM.
Z kontami gmail.com albo protonmail.com nie ma nigdy żadnych problemów, działają one na każdym gadżecie i używa ich duża większość abonentów TwoNuggets. Amerykański serwis operowany przez Google jest wysokiej jakości i zapewnia komfort używania, ale ma małą prywatność – Google śledzi wszystko. Alternatywą jest szwajcarski prowider protonmail.com oferujący dodatkowo mail w postaci szyfrowanej.
Poprawnie na ogół działają także konta na domenach ebay.pl, yahoo.pl, tlen.pl, gazeta.pl, neostrada.pl i parę innych. Natomiast gwarantowane problemy, prędzej czy później, będą mieć posiadacze kont wp.pl , onet.pl, poczta.pl, interia.pl i poczta.fm. Scheissu tego doradzamy UNIKAĆ, nawet jeśli na razie wszystko działa. W razie problemów użytkownik jest skazany na samego siebie.
Tak, TwoNuggest AG rekomenduje w tym celu szwajcarski serwis protonmail.com – wysokiej klasy provider zapewniający szwajcarską prywatność maila anonimowego, szyfrowanego end-to-end. Wszystkie dane przechowywane są na serwerze w Szwajcarii. Najprostsze konto jest darmowe, inne za niewielką opłatą honorową. Polecamy!
Nawet jeśli handlujesz narkotykami, sypiasz z nieletnimi czy angażujesz się w inną nielegalną działalność, jak na przykład będące ostatnio konikiem rządów “pranie pieniędzy” … 😉 , protonmail nigdy Ciebie nie zdradzi! Nie dlatego że nie chce ale dlatego że nie może – nie ma po prostu klucza do przechowywanej, szyfrowanej korespondencji.
Q: Mimo że mam polecane konto gmail.com to nie otrzymuję maili z newsletterem. Co robić?
Gmail.com, używając zbyt wiele ze swojej sztucznej inteligencji (AI) a zbyt mało naturalnej, automatycznie ocenia maile przychodzące i czasem może zaopatrzyć je w etykietkę “spam”. Jeśli tak zrobi to włoży je do foldera *spam* a nie do foldera poczty przychodzącej.
Maile więc nadal przychodzą grzecznie ale lądują w spamie, dokąd niektórzy z drogich czytelników rzadko nawet zaglądają, a nie tam gdzie się ich spodziewają – w folderze poczty przychodzącej. Ideą jest tutaj że użytkownik zajrzy czasem do spamu i wyprowadzić system z błędu “ucząc” go. Jeśli tego nie zrobi w ciągu 30 dni, i jednocześnie nie zasygnalizuje nam że nie otrzymał maila, to problem zaczyna być poważny ponieważ po tym czasie Gmail.com wykasuje mu maile w spamie.
Najtrudniejszy przypadek “niedochodzącego maila” gmail.com jaki mieliśmy wyjaśnia sam drogi czytelnik:
Problem z brakiem maili z 2NN się wyjaśnił. Rzeczywiście trafiały one do Spamu, jednak nie zauważyłem tego, ponieważ używam kilku powiązanych kont na Gmail. Jeśli w jednym z powiązanych kont coś trafi do Spam, nie widać tego w Spam innego powiązanego konta (co ma sens). Zupełnie zapomniałem o fakcie powiązanych kont i stąd całe to zamieszanie. Jedyna pociecha w tym, że można taki przypadek dodać do trouble-shooting check-list 🙂
a) Zaglądnąć do folderu spam wszystkich kont gmail! Widząc tam mail z twonuggets.com kliknąć “to nie jest spam“, a dla pewności jeszcze w “ważne“. To pouczy gmail.com aby tych maili dalej do spamu nie wrzucał. System zbytnio inteligentny jednak nie jest i procedurę tą powtórzyć trzeba, jak się zdaje, kilka razy, zanim zrozumie.
b) Filtr poczty. Rozwiązaniem definitywnym i zalecanym jest zainstalowanie filtra poczty przychodzącej z instrukcją nie wysyłania do spamu niczego z adresu cynik9@twonuggets.com. Filtr scanuje każdego przychodzącego maila i jeżeli wykryje w adresie domenę twonuggets.com to automatycznie wkłada go do folderu poczty przychodzącej, a nie do spamu. Prosta procedura w 3 krokach:
Jeżeli znalazłeś mail z domeny twonuggets.com w spamie | Jeżeli chcesz się po prostu zabezpieczyć |
1. Otwórz ten mail. Po prawej stronie pojawi się gwiazdka i dwie strzałki. Kliknij strzałkę w dół.
|
1. Kliknij strzałkę w dół w polu wyszukiwania. Zobaczysz okno, które pozwala określać kryteria wyszukiwania. Wpisz w nie cynik9@twonuggets.com i kliknij. |
2. Otworzy się teraz formularz z nazwą Filtr i z wypełnioną już rubryką Od w której stoi już adres wysyłający cynik9@twonuggets.com.
U dołu formularza kliknij w link Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania. |
|
3. Otworzy się teraz inny formularz. Zakreśl w nim dwa pola: Nigdy nie wysyłaj do spamu oraz Zawsze oznaczaj jako ważne.
Kliknij w przycisk Utwórz filtr u dołu formularza. |
Gratulacje, to wszystko! Utworzyłeś filtr który zapewni że wszystkie maile przychodzące z domeny twonuggets.com będą odtąd w folderze „Odebrane”, tak jak być powinno, a nie wsadzane do folderu spam. Więcej szczegółów jest w tym wpisie.
Alternatywą jest po prostu ściągnięcie załączonego do tego wpisu gotowego filtra i zainstalowanie go osobno. Jeśli wolisz tę drogę to otwórz w tym celu otwórz załącznik z filtrem poniżej i save go.
Otwórz następnie Gmail, kliknij w koło zębate –> Ustawienia –> Filtry i zablokowane adresy –> Importuj Filtry. Znajdź teraz ściągnięty plik u siebie na komputerze i kliknij Otwórz Plik. Filtr został zainstalowany.
Q: Jak ściągnąć i rozpakować plik?
Pliki z produktami 2N mają format skompresowanego archiwum *.tar.gz. Zakupiony plik pojawia się w profilu użytkownika (Moje Konto) pod pod zakładką File Download. Wielkość rocznika 2NN jest rzędu 25 MB.
Aby rozpakować:
-
Pójdź do Moje konto –> File download. Kliknij w plik na liście aby go ściągnąć. Archiwa mają po ok. 26MB co przy wolnym połaczeniu internetowym oznaczać może parę minut czekania.
-
Dla odczytania skompresowanego pliku archiwum należy go najpierw odpakować. Odpakowanie pliku .tar.gz:
- pod linuksem -> gunzip -c foo.tar.gz | tar xopf
- pod Microsoft Windows -> ściągnij plik 7-zip
7-Zip jest darmowym programem archiwującym dka środowiska Windows (wsparcie dla Windows 7 nieznane) który otworzyć może zbiór archiwalny *.tar.gz. Jeśli 7-Zip nie startuje automatycznie należy sprawdzić czy dwa formaty archiwowania: tar i gz ma ustawione jako opcja standardowa:
* Otwórz 7-Zip
* Kliknij Narzędzia → Opcje
* Skocz do zakładki “System”
* Upewnij się czy tagi “tar” i “gz” są zaznaczone.
* Kliknij “OK”.
Spróbuj teraz ponownie otworzyć zbiór .tar.gz. 7-Zip zacznie procedurę dekompresującą archiwum.
-
Pliki poszczególnych newsletterów są w formacie .pdf. Dla odczytania pliku *.pdf wystarcza przeglądarka z odpowiednią wtyczką. Można też w tym celu ściągnąć najnowszy Adobe Reader.